2. Право върху благата имаш дотолкова, доколкото можеш да ги купуваш. Икономиката се разпадне, защото са налети в нея пари; = спекула.
3. Право върху благата имаш дотолкова, доколкото можеш да ги разпределяш. Тоталитаризъм, излишните пари са иззети в изкупуване.
4. Право върху благата имаш дотолкова, доколкото можеш да ги управляваш. Парична икономика; че парична политика се провежда; производителността е висока, но взаимоконкурентна; усвояват се парите.
Вариантите на преход:
(I) "1" -> "2" -> ("3") -> "4";
(II) "1" & "2" & "3" | "4".
Вариант II се нарича далавера:
пък "1", "2" и "3" се виждат откъм "4" поотделно, т.е. ресурсно;
и ето че интегритет "1" & "2" & "3" трябва да се разкапе, за да преходи.
= Проект за бизнес.
"4". Да се реализира бизнесов проект означава да се реализира бизнесова инфраструктура; но пък да се инвестира в бизнесова инфраструктура е по-малко рисково, отколкото да се инвестира в бизнесов проект. И ето че парите се разстилат по бизнесовата инфраструктура, формира се финансовото поле - което пък интерферира, щом бизнесови перспективи се взаимозасрещнат. Механизмът,
по който парите се разпределят. "Боднеш ли, бликва нефт", стига да си допуснат - заражда се бизнесова тяга (traction), бизнесова перспектива.
"1" & "2" & "3". Но другият "механизъм" се явява, щом парите следват патрона: та паричното "разстилане" е съдово. Парите застояват по депа: как това са т.нар. мъртви пари. Бизнесов проект е нереализуем, защото бизнесова инфраструктура е нереализуема.
Че капитализираното в полупропусклив пролапс от тялото на далаверата парично депо разчита на стоко-парично обращение с чуждото, утвърденото в бизнеса инфраструктуриране.
P.S. Моята приятелка това не я вълнува, тя просто ме мисли за прост - че трябва да работя.